Dünyanın sayılı Türkologlarından Zürcher’den ilk yorum: Medya etkiliyor...

Dünyanın sayılı Türkologlarından Zürcher, Avrupa’daki Türklerin AKP’ye yüksek oranda oy vermesini ‘tek kaynaklarının Erdoğan’a yakın medya’ olmasıyla açıkladı
2018-06-27

Pazar günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili erken genel seçimlerinde AKP’nin en fazla oy aldığı Belçika ve Hollanda’da, Türkiye kökenli göçmenlerle ilgili “uyum” tartışması yeniden alevlendi. BBC Türkçe’de yer alan habere göre Türkiye kökenli seçmenler, Hollanda toplumuna sırt çevirmekle ve “özgür Hollanda’da verdikleri oylarla Türkiye’deki vatandaşları Erdoğan’ın eline bırakmakla” suçlanıyor. Yaklaşık 260 bin Türkiye kökenli seçmenin bulunduğu Hollanda’da sandığa gidenlerin oranı yüzde 46,7 oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçerli oyların yüzde 73’ünü aldı. CHP adayı Muharrem İnce’nin oy oranı ise yüzde 18,3 oldu. Belçika’da da kayıtlı 142 bin 500 seçmenin yaklaşık yarısı oy kullandı.

Belçika’daki oylar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüzde 75 ile yurtdışında en yüksek oyu Belçika’da aldı. İnce’nin oy oranı yüzde 15’te kaldı. Amsterdam’da trafiği aksatan konvoylar ve gürültü kirliliği tepkiye neden oldu. Demokrasi Forumu Partisi Grup Başkanı Annabel Nanninga, “kornacı Türkler” dediği AKP seçmenlerinin gösterisini “tuhaf” diye değerlendirdi.

‘Şok edici durum’
Nanninga’ya göre, Hollanda’da doğup büyüyen kişilerin korna çalıp, trafiği tıkayarak yaşadıkları topluma sırt çevirmeleri şok edici bir durum. Hollanda’daki seçmenlerin, “özgür bir ülkede oy kullanarak Türkiye’deki vatandaşları ‘Erdoğan’ın eline bıraktıklarını” savunan Amsterdamlı politikacı şunları söyledi:

“Umuma açık alanlarda kurallara uymamaları ve açık açık bir despota destek vermeleri kaygı verici. Bizim sokaklarımızın patronunun kim olacağına belediye başkanı, savcı ve polis yerine AKP karar veriyor.”

Zürcher’den ilk yorum
Leiden Üniversitesi öğretim üyesi Türkolog Prof. Dr. Erik - Jan Zürcher, Hollanda Televizyonu’na (NOS) yaptığı değerlendirmede, Erdoğan’ın yüksek oy almasını iki ana nedene bağladı.

Hollandalı profesöre göre birinci neden, AKP’nin seçmenin ayağına giderek onları Amsterdam, Lahey ve Deventer’deki sandıklara ücretsiz taşıması. Muhalefet partileri, bu konuda AKP kadar etkin değil. İkinci neden ise, AKP’li seçmenlerin Türkiye’ye dönük yaşaması. Bu kesim genellikle Türk medyasını izliyor. Medyanın büyük bölümü Erdoğan’a yakın olduğu için, Türkiye ile ilgili konularda ilk onlar ön planda oluyor.

Prof. Dr. Zürcher’e göre, Hollanda’ya daha fazla odaklanan diğer seçmenler nispeten daha az oy kullanıyor. Çünkü Türkiye ile Hollanda kadar ilgili değiller.

Madalyayı iade etmişti
Zürcher, Türkiye tarihi üzerine yaptığı bilimsel çalışmalar sebebiyle 2005 yılında ‘Yüksek Şeref Madalyası’na layık görülmüştü. Türkiye üzerine çalışmalarıyla bilinen tarihçi Erik Jan Zürcher, dönemin dışişleri bakanı Abdullah Gül’den aldığı ‘Şeref Madalyası’nı Türkiye’deki ‘diktatoryal yönetim’i gerekçe göstererek iade etti.

Belçika’da olaylı kutlama
AKP’nin yurtdışında en yüksek oyu aldığı Belçika’da da seçmenler, Pazar gecesi sokağa çıktı. Heusden - Zolder kentinde AKP’lilerin oluşturduğu birkaç yüz araçlık konvoy, otoyolda trafiği aksattı.

Yaşanan trafik kaosu sırasında bir araç, polis otosuna çarptı. Olayda iki kişi yaralandı. Polis, 75 sürücü hakkında rapor tuttu.

Flaman Televizyonu’na göre AKP’liler medya mensuplarına da saldırdı. Radyo 2 muhabiri Dirk Reynders, Türk seçmenlerin kameraları görünce, “kırmızı görmüş boğaya döndüğünü” söyledi. Renders, bazı öfkeli taraftarların, tehdit ve küfürle kendilerine tepki gösterdiğini anlattı.