İspanya'daki 'korkunç' restorasyon tepki getiriyor

İspanya'da bir kilise, 16. yüzyıldan kalma Aziz George heykelini restore etmek için bir resim ve elişi öğretmeni tuttu.
2018-06-27

İspanya'da bir kilise, 16. yüzyıldan kalma Aziz George heykelini restore etmek için bir resim ve elişi öğretmeni tuttu. Tarihi eser restorasyonu yapmayı bilmeyen öğretmen ise, eseri neredeyse tamamen değiştirdi ve tanınmaz hale getirdi. Kiliseden paylaşılan fotoğraflarda heykelin pembe yüzü ve parlak zırhı dikkat çekiyor. Kültür yetkilileri kilisenin bu girişimini 'korkunç' olarak niteliyor.

İspanya'nın sanat koruma kurulu yaptığı yazılı açıklamada "Kültür mirasımıza yönelik saldırılara daha fazla tolerans gösteremeyiz" diyor ve ekliyor: "Bu restorasyonu yapan kişinin bu tür işler için gereken eğitimi almadığı bariz."

BBC Türkçe'nin İspanyol haber ajansı EFE'den aktardığı habere göre, ülkenin kuzeyindeki Estella kentindeki kilise başlangıçta heykeli restore etmektense temizlemek istiyordu; fakat heykelin son durumunu gören yerel yetkililer, kilisenin planlarındaki değişimden haberdar edilmedikleri için öfkeli.

Guardian gazetesine yazan kentin belediye başkanı Koldo Leoz, "Kent konseyi de bölgesel hükümet de bu restorasyon girişiminden habersizdi" dedi.