AKP OHAL'e dair açıklama yaptı

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Meclis önünde yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, OHAL'in tekrar uzatılmasını istemeyecek" ifadesini kullandı.
2018-06-29

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Meclis önünde yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, OHAL'in tekrar uzatılmasını istemeyecek" ifadesini kullandı.

Elitaş'ın açıklamalarından önemli satırbaşları şöyle:

"Milletvekillerinin bakan olmak için istifa etmesi durumunda yerine bir milletvekili atanabilir mi?" sorusuna yanıt vererek "Şuan bir milletvekili istifa ederse onun görev yeri boş kalır. Bu YSK'nın kararının farklı yorumlanması ile ilişkili bir durum. Yanlış yorumlamadan kaynaklanıyor" dedi.

"8 Temmuz'da milletvekili yemin edecek. 9 Temmuz'da Cumhurbaşkanı yemin edecek gibi görünüyor. Cumhurbaşkanının yemini ile hükümetin görevi başlıyor. Meclis Başkanlığı seçimi için adayımız 8 9 Temmuz gibi olabilir. İlk grup toplantısı 10 Temmuz'da yaparız. Şeklen orada belli olur.

Şuan bir milletvekili istifa ederse onun görev yeri boş kalır. Bu YSK'nın kararının farklı yorumlanması ile ilişkili bir durum. Yanlış yorumlamadan kaynaklanıyor."

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ayrıca, MKYK öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Elitaş, "Cumhurbaşkanı yemini sonrası hükümet başlar" dedi.