Köylülerin enerji santraline karşı başlattığı direnişe Sarıbal'dan destek

Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız Mahallesi'nde yaşayan köylülerin, bölgeye yapılması planlanan biyokütle enerji santraline karşı başlattığı direniş 6. gününe girerken CHP Milletvekili Orhan Sarıbal nöbet tutan köylüleri ziyaret etti
2018-07-02

Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı Karaağız Mahallesi'nde yaşayan köylülerin, bölgeye yapılması planlanan biyokütle enerji santraline karşı başlattığı direniş 6. gününe girdi. Köylüler 6 gündür söz konusu alanda 24 saat nöbet tutarak santral yapımı için gelecek olan şirketi alana sokmuyor. 

Projeyle şeftali çekirdeği, tarımsal atıklar, ormandan toplanan ağaç parçaları ve mısır koçanları gibi malzemelerin yakılarak enerji üretimi gerçekleştirileceği belirtiliyor. Projeyi yargıya da taşıyan köylüler, bölgede 'biyokütle' olarak söylenen orman ürünü atığı ve tarım atığının yeterli miktarda olmadığını söylüyor. Çevreciler de tesisinin bir süre sonra çöp ve tehlikeli atık yakar duruma gelmesinden endişe ediyor.

"Bu ülke, bu halk satılık değil!"

Geçtiğimiz pazar günü bir eylem ve basın açıklaması gerçekleştiren köylülere CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Sözcüsü Orhan Sarıbal'dan destek geldi. Nöbet alanını ziyaret eden Sarıbal ziyaret alanından ayrıldıktan sonra sosyal medya hesabından, "Büyükorhan Karaağız Köyü'nde elektrik santrali istemiyoruz. Suyumuzu, doğamızı ve toprağımızı talan etmek isteyenlere karşı sesimizi yükseltiyor, mücadelemizi büyütüyoruz. Büyükorhan Karaağız Köyü sakinleri, elektrik santrali yapımı için topraklarının peşkeş çekilmesine tepki gösteriyor. Biz de onların bu haklı mücadelesine omuz veriyoruz. Bu ülke, bu halk satılık değil!" ifadelerini kullandı.