Meksika'daki seçimleri solcu aday Obrador kazandı

Meksika'da seçimleri solcu aday Andres Manuel Lopez Obrador kazandı. Böylece yarım asırdır ülkeyi yöneten Kurumsal Devrim Partisi (PRI) iktidarı kaybetti. ABD Başkanı Trump, Obrador'u tebrik etti.
2018-07-02

Meksika’daki devlet başkanlığı seçimini, resmi olmayan sonuçlara göre solcu Andres Manuel Lopez Obrador kazandı. Mexico City’nin eski belediye başkanı Orbador seçim zaferini, Kurumsal Devrim Partisi’nin (PRI) adayı José Antonio Meade de kabul etti. Meade, Obrador’a başarılar dilediğini söyledi.

PRI, ülkenin son yarım asırlık tarihinin önemli bir bölümünde iktidarı elinde tutuyordu. Obrador ise kampanyasının merkezine yolsuzlukla mücadeleyi koymuş, ücretleri ve emekli maaşlarını artırma sözü vermişti.

Muhafazakâr çizgideki Milliyetçi Eylem Partisi (PAN) adayı Ricardo Anaya da Obrador’un zaferini kabul ettiğini ve kendisini tebrik ettiğini açıkladı.


Obrador’un destekçileri de sokaklarda kutlamalar yapıyor.

TRUMP’TAN TWİTTER MESAJI

ABD Başkan Donald Trump, Meksika’nın yeni devlet başkanı seçilen Andres Manuel Lopez Obrador’a sosyal medya Twitter üzerinden kutlama mesajı yayınladı.

ABD Başkanı Donald Trump , sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Meksika’nın bir sonraki başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ‘u kutlarız. Onunla çalışmayı çok istiyorum. Hem Amerika hem de Meksika’ya fayda sağlayacak çok şey var”şeklinde açıklamalarda bulundu.