Kadınlar, A Spor muhabiri Turan hakkında suç duyurusunda bulundu

A Spor muhabiri Turan hakkında suç duyurusunda bulunan Nar Kadın üyeleri: Siyasi iklimin ortaya çıkardığı karanlığı kabul etmiyoruz
2018-07-03

Nar Kadın Dayanışması üyeleri “Tecavüz meşrulaştırılamaz” sloganı ile İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi önünde bir araya geldi. Kadınlar, A Spor (ATV) muhabiri Rahmi Turan’ın cinsiyetçi sözlerine karşı görevden alınması çağrısı yaptı ve Turan hakkında suç duyurusunda bulundu.

BirGün'den Melis Günden'in haberine göre; Nar Kadın üyeleri, Dünya Kupası maçlarında Almanya’nın Güney Kore’ye yenilmesi üzerine, “Her genç kızın başına gelebilecekler Alman takımının da başına geldi” diyen Turan’ın sözlerinin medyanın eril ve cinsiyetçi tavrının somut örneği olduğunu vurguladı. Kadınlar adına konuşan Neslihan Karataş, olayın iktidarın topluma dayattığı bir algının sonucu olduğunu söyledi. Karataş, “Küçük bir olay gibi görünebilir ama şiddet, taciz ve tecavüz olaylarının artmasında bu algının meşrulaştırılıp medya yoluyla topluma iletilmesi önemli bir boyut kazanıyor” dedi. Rabia Denizci ise, “Ortaya çıkan tablo ne mevcut siyasal iklimden ne yargının ne de medyanın tutumundan bağımsız değil. Şiddeti, baskıyı, tacizi, istismarı normalleştiren bu söylemler özellikle kadın ve çocukların yaşamlarını tehlikeye atıyor” diye konuştu. Metnin okunmasından sonra kadınlar, Rahmi Turan hakkında suç duyurunda bulundu.