İtalya'da düzenlenen Quidditch Dünya Kupası'ndan Türkiye bronz madalya ile döndü

İtalya'nın Floransa kentinde düzenlenen IQA Quidditch World Cup 2018'de Türkiye üçüncü oldu.
2018-07-04

 

HABER MERKEZİ | RedHaber 

İlki 2016 yılında Almanya’nın Frankfurt kentinde 21 ülkenin katılımıyla düzenlenen IQA Quidditch World Cup bu yıl 30 Haziran 1 Temmuz tarihleri arasında İtalya'nın Floransa kentinde gerçekleşti. Geçen Dünya Kupa'sında 6. olarak başarı sağlayan Türkiye Quidditch Milli Takımı bu yıl aralarında Malezya, Hong Kong, Güney Kore ve Brezilya’nın da olduğu tam 29 ülke arasından 3. olarak başarı sağladı.

ODTÜ, İTÜ, Boğaziçi ve Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinden oluşan "Türkiye Quidditch Takımı" bu turnuvaya da herhangi bir destek almadan harcamalarını kendi ceplerinden yaparak katıldı. 

'Türkiye Takımı' turnuvanın ilk gününde grup maçlarında sırasıyla Güney Kore, Fransa, Polonya ve Finlandiya ile karşılaşıp yalnızca Fransa’ya yenilerek genel sıralamayı sekizinci bitirdi. İkinci güne genel sıralamada dokuzuncu olan Kanada ile eşleşen 'Türkiye Takımı' sonrası bir önceki turnuvada dünya dördüncüsü olan ve sporun ekollerinden sayılan Kanada’yı eleyerek, çeyrek finalde genel sıralamada bir numara olan Almanya ile eşleşti. Almanya galibiyetinin arından yarı finalde Belçika ile karşılaşan 'Türkiye Takımı' yenilenerek üçüncülük maçında Birleşik Krallık maçı ile karşılaştı. Birleşik Krallığın favori olarak gösterildiği maçta 'Türkiye Takımı' galip gelerek bronz madalyayı ülkesine getirdi. 

Finalde karşı karşıya gelen Belçika, ABD karşılaşmasında ise ABD kazanan taraf olarak kupayı kaldıran takım oldu. 

Quidditch Nedir?

Ünlü yazar J.K. Rowling’in Harry Potter romanlarında büyücülerin oynadığı fantastik bir spor olan quidditch, 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Alex Benepe ve arkadaşları tarafından “muggle” hayatına uygun olarak yeniden yazılmış ve dünya çapında hızla yayılmış bir spordur. Her iki takımda 7 kişinin oynadığı sporda 3 adet kovalayıcı (beyaz kafa bandı takarlar) ve 1 adet tutucu (yeşil kafa bandı takarlar) “quaffle” adı verilen havası hafif alınmış bir voleybol topunu rakip takımın çemberlerinden geçirerek sayı yapmaya çalışır. Takımlardaki ikişer adet vurucu (siyah kafa bandı takarlar) ise yakar top sporunda kullanılan üç adet topla rakip oyuncuları vurarak saf dışı bırakmaya çalışır. Oyunun on yedinci dakikasında dahil olan ve tarafsız bir atlet olan snitch ise oyunun on sekizinci dakikasında giren birer arayıcı (sarı kafa bandı takarlar) tarafından yakalanmaya çalışılır; snitch özünde cır cırtlı bir kumaşla bir şorta tutturulmuş bir tenis topu olur, bu şortu giyen tarafsız atlet ise snitch koşucusudur. 77 metreye 44 metre oval bir sahada oynanan oyunun en önemli özelliklerinden birisi cinsiyet kuralı olan karma bir spor olmasıdır; aynı anda sahada olan 7 oyuncudan en fazla 4 tanesi aynı cinsiyetten olabilmektedir.

Türkiye’de 2014 yılında ODTÜ’de başlayan spor bugün hala ülkemizde resmi olarak kabul edilmese de dünyada ve ülkemizde popülerliğini arttırmaya devam etmektedir. Dört defa Türkiye Kupası düzenlenmiş olan quidditch sporunun ülkemizde 4 yıldır aynı zamanda 16 takımın yarıştığı bir ligi vardır. Lig ve kupa şampiyonları ise her sene Avrupa Quidditch Kupası’na gitmeye hak kazanmaktadır, Türkiye’den giden takımlar son üç senedir Avrupa Quidditch Kupası’nda ilk dörde girerek kendilerini burada da kanıtlamış, üstelik bunu herhangi bir sponsor yahut maddi destek görmeden ve tüm harcamalarını birikmiş paraları ile ceplerinden ödeyerek yapmışlardır.

Türkiye’de az bilinen bir camia olan quidditch camiasındaki oyuncular, özünde çok çalışkan bir grup üniversite öğrencisidir. Okulla beraber antrenmanlarını yürütmeye çalışan bu gençler, bir yandan da ciddi paralar gerektiren yurtdışı turnuvalarına katılabilmek için ekstra işler yaparak para biriktirmeye çalışmaktadır.