NATO'dan Türkiye'ye art arda S-400 tepkisi

Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi almasıyla ilgili NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD NATO Temsilcisi Kay Bailey Hutchison peşi sıra açıklamalarda bulundu.
2018-07-10

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi almasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. NATO üyelerinin alacakları silahlara kendilerinin karar verebileceğini söyleyen Stoltenberg ancak ittifak içerisinde kullanılan silahların birbirine operasyonel bakımdan uyumlu olmasının önemli olduğunu işaret etti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg bir Rus haber ajansına verdiği röportajda, Türkiye'nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi satın alması hakkında, "İttifak üyeleri hangi silahları satın alacaklarına kendileri karar verme hakkına sahip. NATO için önemli olansa müttefikler tarafından satın alınan silahların birbirine uyumlu olması"  ifadelerini kullandı.

'BU, NATO İÇİN KİLİT MESELE'

"Zira bu, görev ve operasyonlar sırasında NATO için kilit bir mesele" diye devam eden Stoltenberg, "Çoğu zaman müttefikler, NATO üyesi diğer ülkelerden askeri teçhizat alıyor. Çünkü bu, ittifakın operasyonel uyumluluğunu ve bunun bir neticesi olarak da güvenliğimizi güçlendiriyor." dedi.

"F-35 savaş uçaklarının S-400 savunma sistemlerinin kurulu olduğu bir Türkiye'ye gidemez"

ABD NATO Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Brüksel'de yapılacak NATO zirvesine kısa bir süre kala Fox News'te önemli mesajlar verdi. Hutchison sorulan bir soru üzerine, Rusya'nın Türkiye'yi NATO'dan koparmaya çalıştığını söyledi. Hutchison ayrıca F-35 savaş uçaklarının S-400 savunma sistemlerinin kurulu olduğu bir Türkiye'ye gidemeyeceğini söyledi

Rusya'nın çabalarının NATO ve Türkiye arasındaki güçlü bağı etkilemeyeceğini vurgulayan Hutchison, "Türkiye NATO'nun en güçlü üyelerinden biri, bizimle birlikte Afganistan'da çalışan önemli uluslardan biri, uzun yıllardır NATO üyesi. Onlarla çalışmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu