Soma davasından karar çıtı: Patrona beraat, beş kişinin tutukluluğuna devam

301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma katliamı davasında karar çıktı. Sanıklardan Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan 15 yıl, Genel Müdür Ramazan Doğru 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik 18 yıl 6 ay hapis cezası verildi.
2018-07-11

 Manisa Soma’da 13 Mayıs 2014’te 301 işçinin hayatını kaybettiği maden katliamına ilişkin davada mahkeme heyetinin karar gününü ertelemesi üzerine madenci yakınlarının başlattığı adalet nöbeti dün de sürdü. Davada bugün karar açıklandı. Tutuklu sanıklara 15-22 yıl aralığında ceza verilirken, Soma Kömürleri A.Ş. Holding Başkanı Alp Gürkan ve birçok sorumlu hakkında beraat kararı verildi.

Özgürlükçü Hukukçular Platformu'nun davadan aktardığına göre, Soma Kömür İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'a 'Taksirle ölüme sebebiyet vermek'ten 15 yıl hapis cezası ve tutukluluğa devam kararı verildi.

Soma Kömürleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru’ya 'taksirle ölüm ve yaralama'dan 22 yıl 6 ay ceza verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İşletme Müdürü Akın Çelik’e taksirle öldürme suçundan 18 yıl 9 ay hapis cezası verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İşletme Müdür Yardımcısı maden mühendisi İsmail Adalı’ya taksirle öldürme suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy’a taksirle öldürme suçundan 18 yıl 9 ay hapis cezası verilerek tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İddianamede olası kasttan her ölüm ve yaralama için ceza istenmesine rağmen mahkeme heyeti tarafından sanıklara verilen basit cezalara aileler tepki gösterdi.

Ailelerin ve avukatların tepkisi üzerine, mahkeme heyeti salonu terk etti. Tepkiler üzerine salonu terk eden mahkeme heyeti salona geri geldi, kararı açıklamaya devam ediyor.

ALP GÜRKAN'A BERAAT!

Soma Kömürleri A.Ş. Holding Başkanı Alp Gürkan ve birçok sorumlu hakkında beraat kararı verildi.

Tepkiler üzerine salonu terk eden mahkeme heyeti salona geri geldi, kararı açıklamaya devam ediyor.

 

Alp Gürkan ve birçok sorumlu hakkında beraat kararı verildi.

 

 

İlknur Başer: Adaleti kendi ellerimizle, kötülüğe karşı iyiliği örgütleyenler olarak biz getireceğiz

Dava sonrasında konuşan ÖDP Başkanlar Kurulu üyesi İlknur Başer, "Dağ fare doğurdu. Ailelere dört yıldır eziyet çektirdiler. Verilen kararlar asla ve asla kabul edilemez. Bu cezalar 301 canımızın karşılığı asla olamaz. Bu kararı aileler de bizler de toplumda vicdana sahip olan kimse kabul etmiyor. Adaletin halkın mücadelesi ile geleceğini görmüş olduk. Vicdanı olmayan bir adalet sistemi ile karşı karşıyayız ama yılmayacağız çünkü bu ülkede kötülüğün karşısında iyiliği örgütlemeye çalışan insanlar var. Adaleti kendi ellerimizle getireceğiz." dedi.