NATO zirvesi gergin başladı

2018-07-11

NATO 2018 Zirvesi bugün Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı. İki gün sürecek olan NATO Zirvesi'ne üye devletlerin başkanları, başbakanları ve dışişleri bakanları katılıyor. Brüksel'deki NATO zirvesi öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile kahvaltıda bir araya gelen Trump, Berlin ile Moskova arasındaki enerji anlaşmasını eleştirdi ve Rusya'nın gaz tedariki vasıtasıyla Almanya'yı kontrol ettiğini savundu. 

ABD Başkanı Trump, "Sizi korumamız gereken ülkeye ödenmiş olan milyarlarca dolardan bahsetmemiz gerek. Biliyorsun dünyanın her tarafında bundan bahsediliyor. Diyorlar ki 'Bir dakika, sizi Rusya'ya karşı korumamız gerekiyordu ancak neden Rusya'ya enerji için milyarlarca dolar ödüyorsunuz? Neden NATO'daki ülkelerimiz, yani Almanya enerji ihtiyacının büyük kısmını Rusya'dan karşılıyor?'"

Trump'ın Almanya'yı Rusya'nın esiri olarak nitelendirmesinden sonra Merkel, "Almanya enerji için Rusya'ya yüksek düzeyde ödemeler yapıyor. Bu nedenle Almanya Rusya'nın bir esiri" sözlerine 'Almanya bağımsız bir ülke' diyerek cevap verdi. Merkel,  "Biz özgürlükte birleşmiş Federal Almanya Cumhuriyeti'yiz. Bu yüzden de bağımsız politikalarımızı üretip bağımsız kararlarımızı alabiliyoruz" diye de ekledi. 

Almanya Trump tarafından bu şekilde suçlanırken Brüksel'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da basının sorularını yanıtladı ve gündem S-400'dü. Rusya'dan S-400 aldıktan sonra sadece ABD'den değil bazı NATO üyelerinden de bunu sorgulayan açıklamalar geldiğine işaret eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Teknik kısmını anlayabiliyoruz. Örneğin S-400'ün NATO'yu ve NATO sistemlerini, müttefikleri düşman olarak tanımlayıp tanımadığını sormaları ya da bunu anlamaya çalışmaları normal. Bu konuda biz de zaten hassasız. Alırken de bu konudaki şartlarımızı ortaya koyduk. Bu bizim acil bir ihtiyacımızdı. Bu ihtiyacımızı müttefiklerimizden karşılayamadığımız için Rusya'dan aldığımızı, en iyi teklifi de Rusya'nın verdiğini, sonuçta da Türkiye'nin bağımsız ve özgür bir ülke olduğunu, kendi kararını kendisi verebileceğini söyledik." Ayrıca Çavuşoğlu, "Türkiye NATO'dan uzaklaşıyor mu?" sorusuna ise keskin bir şekilde "Hayır cevabını verdi. 

Ayrıca Donald Trump henüz daha Brüksel'e ulaşmadan sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda da NATO ülkelerini hedef aldı. Trump paylaşımında, "Bizim kendilerini savunmamızın beklendiği bazı NATO ülkeleri sadece yüzde 2'lik taahhütlerini yerine getirmemekle kalmıyor, aynı zamanda yıllardır yapmadıkları ödemeleri de ihmal ediyorlar. ABD'ye geri ödeme yapacakları mı?" ifadelerine yer verdi.

İki gün sürecek ve toplam 29 liderin katılacağı toplantının sert tartışmalara sahne olması tahmin ediliyor.