Trump: NATO'dan çıkarız ama gerek yok

Trump: NATO ülkeleri gayri safi milli hasılalarının yüzde 2'sini savunmaya harcayacak. Doğru rakamın yüzde 4 olduğunu düşünüyorum
2018-07-12

ABD Başkanı Donald Trump, NATO üyelerinin GSYİH'nin yüzde 2'si kadar savunma harcaması hedefini 2024 yılı yerine hemen şimdi gerçekleştirmesini talep etti. Bunun üzerine NATO zirvesinde liderler programda olmayan acil toplantı düzenledi. Ardından Trump ''Kabul ettiler'' açıklaması yaptı.

Zirvedeki diplomatik kaynaklara göre Trump ''ABD, Avrupa'yı sübvanse edebilmek için cebinden fazladan on milyarca dolar ödüyor. Tüm üyeler 2024'e dek GSYİH'nin en az yüzde 2'sini savunmaya harcama sözünü hemen şimdi yerine getirmeli ve bu oran nihayetinde yüzde 4'e çıkmalı'' dedi.

Trump'ın aksi takdirde ABD'yi NATO'den çıkaracağı tehdidinde bulunduğu iddiası daha sonra yalanlandı. Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ''Trump NATO'dan çıkmakla tehdit etmedi, sadece NATO üyelerinin savunma harcamaları hedeflerini daha kısa zamanda tutturmalarını talep etti'' dedi.

Ardından basın toplantısı düzenleyen Trump, NATO'den çıkma tehdidinde bulunup bulunmadığı sorusu üzerine ititfakın harcamalarının yüzde 90'ını ABD'nin karşıladığını ve bundan son derece mutsuz olduğunu liderlere söylediğini belirtmekle yetindi.

Tekrar aynı sorunun sorulması üzerine Trump zirvede diğer liderlere 'daha önce hiç olmadığı kadar sert konuştuğunu' dile getirdi. "Diğer ülkeler katkı vermezse memnun olmayız. ABD'ye adil davranılmıyordu ama bu değişti. NATO'ya inanıyorum" diye ekledi.

Trump ''İki gün öncesine göre çok daha güçlü bir NATO var. ABD'nin NATO'ya bağlılığı çok güçlü'' vurgusu yaptı.

ABD'yi Senato onayı olmadan NATO'dan çıkarma ihtimali üzerine konuşan ABD başkanı "Sanırım bunu yapabilirim ama buna gerek yok" dedi.