Facianın yaşandığı hatla ilgili skandal iddia: AB, hattın yenilenmesi için 680 milyon avro hibe etti!

Çorlu’daki tren faciasının yaşandığı hat için AB’nin 680 milyon avro hibe yaptığı iddia edildi. CHP’li Emir ise, “Hibe nereye harcandı?” diye sordu
2018-07-13

Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasındaki Sarılar köyü yakınlarında 8 Temmuz’da meydana gelen ve 24 kişi hayatını kaybettiği, 341 kişinin de yaralandığı tren faciasına yönelik tepkiler sürerken, skandal bir iddia gündeme geldi. Avrupa Birliği’nin (AB) Kapıkule-Halkalı tren hattının yenilenmesi için 680 milyon avro hibe kaynak tahsis ettiği iddia edildi.

‘Nereye harcandı?’
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, tarafından iddialar Meclis gündemine taşıdı. Emir, “Dördüncü koridor” projesi kapsamında Almanya’nın Dresden kentinden başlayıp Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan’ı geçerek, İstanbul’a Kapıkule’den giriş yaparak Halkalı’da son bulacak tren hatlarının yenilemesinin öngörüldüğünü ve saatte 200 kilometre hıza ulaşacakları altyapı hazırlığına dikkat çekti.

Emir, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlamasını istediği önergede, Kapıkule-Halkalı tren hattının yenilenmesi için 680 milyon avro hibe kaynak tahsisi iddialarının doğruluğunu yanıtlamasını istedi. İddiaların doğru olması halinde hibenin ne zaman Türkiye’ye yapıldığının ve hangi aşamada olduğunun açıklanmasını isteyen Emir, şu soruların da yanıtlanmasını istedi:

“Hibe yapıldığı tarihten itibaren, ilgili tren hattında, AB’nin dördüncü koridor kalitesine ulaştıracak proje ve fizibilite çalışmaları yapılmış mıdır? Proje, ön ihale ve ihale aşamasına getirilmiş midir? Eğer ilgili kapsamda bir proje halen yapılmamışsa, bu zamana kadar neden beklenmiştir? Yapılan hibe nereye harcanmıştır?”

‘İhale aşamasına bile gelmemiş’
CHP’li Emir, Çorlu’da yaşanan tren kazasında yetkililerin sorumluluğu en alt birimlerdeki personele ve doğa olaylarına yükleme anlayışı içerisinde olduğunu belirterek, AB’nin hattın yenilenmesi için gönderdiği 680 milyon avroluk hibeye rağmen proje için bir fizibilite çalışması, ön ihale ve ihale aşamalarına bile gelinmediğine dikkat çekti. Kazayı doğal afet sonucuna bağlamanın yeni kazalara davetiye çıkarmaktan başka bir işe yaramayacağını vurgulayan Emir, “Kapıkule-Halkalı tren hattının altyapısı için hibe edilen kaynak, rayların yenilenmesi için harcansaydı, bu kaza gerçekleşmeyecekti. O halde bu kazadan kimler sorumludur? Hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımızın vebali kimin veya kimlerin üzerindendir?” ifadelerini kullandı.