YPG'nin Menbiç'ten çekilmesi sonrası Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama

2018-07-16

Uluslararası haber ajansları bugün, Menbiç Askeri Konseyi'nin açıklamasına dayandırarak YPG'nin Menbiç'ten çekildiğini abonelerini haber olarak duyurdu. Menbiç Askeri Konseyi'nin açıklaması aylar süren uzlaşmazlığın ardından geçen ay ABD ve Türkiye'nin Menbiç konusunda anlaşmasının ardından geldi.

Anlaşmaya göre YPG Menbiç'ten çekilecek, Türk ve ABD güçleri kasaba çevresinde güvenlik ve istikrarı sağlamak için ortak hereket edecek.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan son açıklamada, TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca, Fırat Kalkanı Harekat alanı ile Menbiç arasında kalan hatta 14. koordineli/bağımsız devriye faaliyetinin 14 Temmuz'da icra edildiği bildirilmişti.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, YPG'nin Menbiç'ten çekildiği haberleriyle ilgili şu bilgiyi verdi: "PYD/YPG'nin Münbiç'ten tamamen çekildiğine dair haberleri abartılı buluyoruz. Süreç halen devam ediyor. Devriye güzergahı üzerindeki kontrol noktalarından çekilme sürüyor. Ortak devriye hazırlık çalışmaları devam ediyor. Dolayısıyla Münbiç'ten bu aşamada PYD/ YPG'nin tamamen çekildiğine dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır."