Ataması güvenlik soruşturması sebebiyle yapılmayan hekimlerin elini kolunu bağladılar

Güvenlik soruşturması nedeniyle ataması yapılmayan hekimlerin özelde çalışabilmeleri için gerekli olan mecburi hizmetten muaf olma işlemleri mart ayından beri geciktiriliyor ya da reddediliyor
2018-07-20

Güvenlik Soruşturması olumsuz sonuçlandığı için ataması yapılmayan hekimler, özel sağlık kuruluşlarında ve özel hastanelerde çalışabilmek için mecburi hizmet yükümlülüğünden muafiyet talep ediyorlar. Mart ayına kadar bu durumdaki hekimlere muafiyet belgesi verilirken, mart ayından itibaren özelde çalışmak üzere almak zorunda oldukları, mecburi hizmet muafiyetlerinin geciktirildi ya da verilmedi. Mecburi hizmet muafiyet belgesi kendisine verilmeyen hekimler özelde de çalışamıyorlar. Hekimler, Sağlık Bakanlığı’na konu ile ilgili yazdıkları dilekçelerin bekletildiğini ve muafiyet verilmediğini ifade etti.

CİMER’e BİMER’e başvuru yaptık
BirGün'den Ekin Akyaz'ın haberine göre; mecburi hizmetten muafiyeti geciktirilen hekimlerden H.G. 13 ay boyunca Güvenlik soruşturması beklediklerini şimdi de 1 aydır kamu muafiyeti için beklediğini ifade etti. H.G. “CİMER ve BİMER’e bu konuda dilekçelerimizin cevaplanmasını isteyen başvurular yaptık. CİMER aracılığı ile cevap veren Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü konu hakkında Sağlık Bakanlığı Hukuk Müşavirliği’nden görüş beklendiğini bildiren bir cevap yazdı. Fakat aynı Hukuk Müşavirliği, güvenlik soruşturması nedeni ile ataması yapılmayan hekimlerin açtığı davalara yazdığı savunmalarda hekimlerin çalışma hakkının gasp edilmediğini özelde çalışabildiklerini ifade etmektedir. Fakat mecburi hizmet muafiyetimiz verilmiyor ve çalışamıyoruz” dedi.

‘Keyfi uygulama’
“Ortada aslında Hukuk Müşavirliğinin görüşü olduğu halde ‘görüş bekleniyor’ diye keyfi uygulama var” diyen H.G. şöyle devam etti: “Bazı arkadaşlarımızın da doğrudan bu taleplerinin reddedildiğini hatta şuan özelde çalışanların ise muafiyet belgelerinin iptal edileceğini öğrendik. Özetle, 6 yıl boyunca tıp eğitimi almış bu eğitimi tamamlayarak tıp doktorluğu diplomalarını almış bizlerin mesleklerini icraları fiilen engellenmektedir.”

Hekimin diploması geçersiz kılınıyor
Türk Tabipler Birliği Başkanı Sinan Adıyaman ise konuyu “400’ün üzerinde hatta 500’e yakın bu durumdaki arkadaşımız var. İlk başta OHAL nedeniyle ataması yapılmayan arkadaşlara, muafiyet belgesi veriliyordu ve arkadaşlarımız özelde çalışabiliyordu. Şimdi ise, mart ayından beri muafiyet talep eden arkadaşlarımızın muafiyeti geciktiriliyor. Bir pratisyen hekimin özelde çalışabilmesi için mecburi hizmetini tamamlaması gerekiyor. Bu noktada ataması yapılmayanlara ise, kamuda çalışmaktan muaf oldukları yönünde bir belge vermeleri gerekiyor ki, hekim mesleğini özelde sürdürebilsin. Yani hem mecburi hizmet için atamasını yapmıyor hem de bana muafiyet vermiyor. O halde özelde mesleğimi yapayım diyene de bu hakkı tanımıyorlar. Dolayısıyla hekimlerin diplomaları fiilen geçersiz kılınıyor. Bizler de arkadaşlarımızın sonuna kadar yanındayız ve konuyu gündeme getirmeye devam edeceğiz” ifadeleriyle değerlendirdi.